JS Financial News - шаблон joomla Новости
Сабота, 10 Декември 2016
ads

Рецепти

Морски коктел

Морски коктел

Сите знаеме дека остригите се романтична...

Торта со урми

Торта со урми

Потребни состојки за тестото:    12 лажици шеќер; 12...

Пикантно пилешко

Пикантно пилешко

Гурман што мисли на калории е...

Пилешка салата со печурки

Пилешка салата со...

Потребни состојки   1 кг пилешки гради;  200 гр...

Книги

250_44_58_14__21__5_2013.jpg546_57_57_9__26__5_2015те_љубам.jpgslika1.pngslika2.pngslika3.pngslika4.pngslika5.pngslika6.pngslika7.png

Интервјуа

Интервју - Гила Китинска

Интервју - Гила Китинска

Гила Китинска, накратко да ни се претставите за читателите на божилак.мк   Со пишаниот збор почнав да другарувам уште од основно и средно училиште. Пишував проза и...

Интервју - Слаѓана Ставрева

Интервју - Слаѓана Ставрева

„Калдрма“, роман на Слаѓана Ставрева кој по издавањето на предизвика голем интерес кај читателската публика. Станува за збор за приказна која се случила пред скоро...

Манускрипт-фениксот во македонската литература

Манускрипт-фениксот во македонската литература

Како се роди идејата за оформување на здружение на писатели?   Се започна од еден телефонски разговор со авторката на романот Калдрма, со Слаѓана Ставрева. Додека разговаравме...

«
»

Книги

Крвава уметност - Срѓан Ивановиќ

Крвава уметност - Срѓан Ивановиќ

Брилијантна синтеза од криминалистички трилер, филозофија, уметност и психологија, возбудливо низ секоја страница што ве остава подзинати, непредвидливо до последна страница, со еден збор - квалитетен роман. Дијалозите се феноменални, ликовите...

Препород низ бессознание

Препород низ бессознание

Ако немате идеа што се случува со младите во последно време, книгава треба да ја прочитате.   Ја читате книгата и ве задлабува во психологијата на ликовите, не можев, а одлучам дали...

Распеано славејче

Распеано славејче

По повод 2-ри април денот на светската литература за деца,Здружението за наука,култура и литература „ЗЛАТНО ПЕРО“- Битола, ја објави оваа збирка Современа македонска поезија за деца„Распеано славејче“. Токму оваа дата...

«
||
»
 • Да го пронајдеме Браун

  Да го пронајдеме Браун

  Бран е злат

 • Салата за добро утро

  Салата за добро утро

               

 • Грев

  Грев

  Што е тоа Г

 • Преданиа за Семето

  Преданиа за Семето

  Додека низ

 • Мариово - толку блиску, а толку далеку, непознато, а постаро и од светот

  Мариово - толку блиску, а толку далеку, непознато, а постаро и од светот

  Мариово - а

Фотографија

«
»

Љубов

Видови љубов кон типот на личноста

Видови љубов кон типот на...

Некои теротичари кои се занимаваат со љубовните односи тврдат дека...

ПОСТОЈАТ ПЕТ НАЧИНИ НА САКАЊЕ НЕКОГО

ПОСТОЈАТ ПЕТ НАЧИНИ НА САКАЊЕ...

Дали знаете да ја дефинирате љубовта? Што ви значи таа?...

«
»

Среќа

Среќата е божествeн дар

Среќата е божествeн дар

Чувството на среќа е релативно доживување. Присутно е во нас...

Физичка активност за здрав и среќен живот

Физичка активност за здрав и...

Според Светската Здравствена Организација, под физички вежби се подразбира континуирана...

«
»

Арт и дизајн

Уникатни рачни изработки

Уникатни рачни изработки

Хоби Арт Галери изработува уникатни рачни изработки кои пленат со...

Креативна и фантастична уметност

Креативна и фантастична уметност

Уметницата Андријана Мациев слика уникатно рачно изработени чинии со разни...

«
»

Поезија

Грев

Грев

Што е тоа ГРЕВ?   Грев е збор од 4 букви, можеби...

ПРЕСЕГАЊА

ПРЕСЕГАЊА

Се пресегаат мислите по искреноста во зборот, по реалниот очи во...

«
»

Миленици

Да го пронајдеме Браун

Да го пронајдеме Браун

Бран е златно - жолт пит бул, со карактеристична бела...

Љубовта кон животните е вродена

Љубовта кон животните е вродена

Без разлика дали се работи за слатки и безопасни, или...

«
»

Купи книга

CodeSlider - Joomla 2.5 simple slideshow module
It is free, easy and convenient!
Fast customization for your website
You can add links to images
Change the color and transparency using the admin panel

Книжевност

Грев

Што е тоа ГРЕВ?   Грев е збор од 4 букви, можеби...

Преданиа за Семето

Додека низ бескрајот се расплинуваа облаците во кој немаше ни...

Над Бездната со...

Од мракот се извлекував полека,додека напред пред мене беше огнената...

ПРЕСЕГАЊА

Се пресегаат мислите по искреноста во зборот, по реалниот очи во...

Сакав те

Кога дождот тивко паѓаше по моите тажни погледиистоштени од осаменоста,изморени од...

Изгубен во времето

Навидум беше мирно,навидум,и ова утро беше како вчерашното,исто ако вчера...

Магичен ден

Штом зората ќе го прегрне блескавото утро, тогаш сјајното сонце...

Едно „те сакам“

Петтиот ден од јуни. Година не важна. Таму на југ...

Нели сум некој...

Пусто поет се сторив А ти ме проколна за тоа Проклетнице За...

ПЕТРОВДЕНСКИ СПОМЕН

Ме викаа на панаѓур црковните ѕвона , со гласот палав...

ПИСОАР ОТ И...

Писоарот и шолјата во еден престижен битолски локал живееа во...

Која сум јас...

Која сум ЈАС без тебе добро прашање е да се...

«
»

ads

ads